Földtudományi értékek és geoturizmus a Kárpát-medencében





Kedves Látogató!
Egy több ezer éves ókori római közmondás azt állítja, hogy „saxa loquuntur”, azaz „a kövek beszélnek”, „a kövek mesélnek”.
Nem véletlenül választottam a napjainkban is aktuális közmondást oldalam címének, hiszen a célom a Kárpát-medencében élő embert a mindennapi életben körülvevő természetes és beépített „kövek” közérthető, de természettudományos szemléletű bemutatása. Vajon mit is értek „kövek” alatt?
Friss bejegyzések
Szétmorzsolt tüskésbőrűek nyomában
MagyarországZircet a Bakony fővárosának is nevezik, ahol számos kultúrtörténeti és természeti érték várja a tudásra szomjas érdeklődőket. Ezek közül a…
A Zsidó-hegy 100 millió éves tengeri üledékei
MagyarországEgy korábbi írásunkban már elemeztük a Bakonynána közelében található Római-fürdő kőzeteit és kialakulását. A kréta időszaki mészkőbe vágódott, a Gaja…
Triász homokkő a temetőben
MagyarországAz Aggteleki-karszt és a Rudabányai-hegység területén „A kövek mesélnek” hosszú évekig dolgozott az ottani földtani alapszelvények felmérésében és védetté nyilvánítási…
Kőoroszlán a budai hegyek között
MagyarországA Budai-hegység sokáig nem tartozott „A kövek mesélnek” közkedvelt területei közé. A tömegturizmus, az egyre növekvő beépített területek aránya, a…
A gercsei romok ódon falai alatt
MagyarországBudapest nyugati határában, a Pesthidegkúti-medence térségében számos földtudományi, kultúrtörténeti és tájképi értéket kereshetünk fel. „A kövek mesélnek” felettébb kedveli azt,…
A tarnaleleszi Szarvas-kő barlangjai
MagyarországMár számtalan cikkünkben kalauzoltuk el kedves olvasóinkat a korábban Pétervásárai-dombság, manapság inkább már Vajdavár-vidéknek hívott területre. A döntően kora miocén…